İsmail Gezgin

Türkiye´de arkeoloji ile turizmi oldukça felsefik ve bilimsel bir zeminde buluşturabilen son dönemde yetişmiş en değerli bilim insanlarından biri İsmail Gezgin.

1965 yılında dünyaya geldi. 1988 yılında, Ege Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktorasını aynı üniversitede tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi, Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu’nda arkeoloji dersleri vermeye başladı. Akademik çalışmalarının yanı sıra Yüksekokul Eğitim Komisyonu Başkanlığı, Yüksekokul Müdür Yardımcılığı, Turizm Rehberliği Bölüm Başkanlığı gibi idari görevler de üstlendi. Klasik Arkeoloji uzmanlık alanıyla ilgili olarak pek çok yayını bulunmakla birlikte, 2005-2006 yılları arasında Çeşme İlçesi Turizm Potansiyeli Envanter Çalışmasını gerçekleştirerek ilçenin kültür ve turizmine büyük katkıda bulundu.

Gezgin’in mesleki faaliyetleri arasında pek çok kazı ve yüzey araştırması yer almakla birlikte, Çeşme Yarımadası Arkeolojik Yüzey Araştırmaları ile Kuşadası ve Çevresi Yüzey Araştırmaları devam eden çalışmaları arasındadır. 2009 yılında Rotary Kulübü tarafından Meslekte Başarı Ödülü, 2013 yılı İstanbul Turist Rehberleri Odası en iyi eğitimci ödülünü kazanan Gezgin, arkeoloji, mitoloji ve  antik çağ  kültürleri üzerine yayınladığı birçok yayını bulunmakta. Bugün Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu’nda öğrencilerini yetiştirmeye devam ediyor.